„A kiss may ruin a human life” – cmentarz Père-Lachaise

Dzisiaj zwiedzałam Père-Lachaise. Nie był to mój pierwszy raz. Jakkolwiek to brzmi, ale cmentarze to moja rzecz. Jednym z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa jest siedzenie na parapecie, wyglądanie w ciemny wieczór przez okno i oglądanie z oddali migoczących świateł.

Padało, ale przez to wszystko wyglądało jeszcze piękniej.

Wikipedia mówi, że to największy i najsłynniejszy paryski cmentarz, założony na początku XIX wieku w ogrodach willi Mont-Louis, która byłą prezentem dla spowiednika króla Ludwika XIV, François de Lachaise. „Père” po francusku znaczy „ojciec”, więc ten skromny jezuita ładnie się urządził.

Na cmentarzu pochowani są między innymi Guillaume Apollinaire, Auguste Comte, Eugène Delacroix, Édith Piaf, Jim Morrison, Honoré de Balzac, Fryderyk Chopin, Oscar Wilde.

Wększość z nagrobków wygląda jak grobowce. Nawet w sztucę tworzenia grobów panują jakies trendy, ten cmentarz jest znakomitym przykładem. Oprócz zwykłych grobowców takie jak te na górze, można jeszcze spotkać grobowce stylizowane na piramidy.

9340m

Tutaj jest pochowany Ignacy Hoff, wygląda, jakby obserwował cały cmentarz. Został sławny w czasie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku.

9341m

 Na Père Lachaise pełno jest opuszczonych nagrobków.

9344m

9362m

9368m

 

9360m

Tej osoby, chyba nie muszę nikomu przedstawiać!

9359m

Przy grobie Chopina znajdziemy nawet ziemie z Żelazowej Woli zamkniętą w metalowym pojemniku.

9354m

Myślę, że jeśli mówimy o takim ogromnym cmentarzu, możemy użyć sformułowania, że jakiś grób jest fajny. Ken Sasaki powinien być zadowolony. Kangur grający na pianinie? Wypas.

9373m

Molière i La Fontaine.

Ich prochy zostały przeniesione dużo później, obydwoje nie spoczywali na tym cmentarzu od samego początku.

9389m

Oscar Wilde, skazany za stosunki homoseksualne, uciekł do Paryża, przed chłostą społeczeństwa. Umarł żyjąć właściwie w nędzy.

9390m

W sztuce Wilde’a pod tytułem „A Woman of No Importance” Pani Arbuthnot powiedziała „A kiss may ruin a human life”. Tradycją stało się, że całowanie grobu Oscara Wilde’a. W 2011 grób ogrodzono, ponieważ cena czyszczenia była ogromnie wysoka.

9380m

Bardzo lubię tam przychodzić, usiąść na krawężniku i czekać, aż łaskawie Wilde ześle mi natchnienie do napisania licencjatu.

Wejście jest za darmo. Polecam nie kupować mapy, którą jakiś pan chce wam wciąśnąć przy wejściu. Zaraz po prawiej stronie znajduje się duża mapa, której można zrobić zdjęcie. Wszystko na cmentarzu jest przejżyście oznaczone, każda alejka ma swoją nazwę, nie można się zgubić, chyba, że ktoś bardzo chce.

Jak dojechać?

stacja Père-Lachaise, linia numer 2

stacja Gambetta, linia numer 3 i 3bis – wejdziecie z drugiej strony, tam nie ma mapy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close